تبلیغات
گالری عكس
بالاخره پس از 22 روز رقابت میان 4 کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری دهم، فردا این انتخابات برگزار می‌شود تا حماسه‌ای دیگر در تاریخ 30 ساله انقلاب ایران رقم بخورد.

 تماشاگران را ببینید و لذت ببرید| www.tamashagaran.ir | برای تمام سنین و سلیقه ها...كلیك كنید تا باور كنید

به گزارش تماشاگران بیش از 45 هزار صندوق ‌رأی‌ فردا از ساعت 8 صبح در انتظار ‌رأی‌ دهندگان خواهند بود تا در انتخاباتی 10 ساعته، نتایج دهمین انتخابات ریاست جمهوری را رقم بزنند. البته به گفته کامران دانشجو، رئیس ستاد انتخابات کشور در صورتی که فرمانداران درخواست تمدید زمان ‌رأی‌‌گیری را ارائه کنند، با صلاحدید وزیر کشور این ساعت می‌تواند تمدید شود. حداکثر زمان تمدید انتخابات ریاست جمهوری در ادوار گذشته، 2 ساعت بوده است که تا ساعت 12 نیمه شب انتخابات تمدید شده است.

به گفته رئیس ستاد انتخابات از ساعت ‌١٢ نیمه شب جمعه، شعب و صندوق‌های اخذ ‌رأی‌ بسته می‌شوند و از همان زمان شمارش آغاز می‌شود. آنگونه که دانشجو پیش‌بینی کرده است نتیجه نهایی این انتخابات ظرف ‌٢٤ ساعت اعلام می‌شود. اما وزارت کشور به تدریج نتایج انتخابات را در صندوق‌ها و مراکز اخذ ‌رأی‌ مختلف اعلام می‌کند. نخستین آمار پس از ‌شمارش حدود ‌٥ هزار صندوق اعلام خواهد شد. بر اساس اصلاحیه‌ای که نمایندگان مجلس هفتم بر قانون انتخابات ریاست جمهوری لحاظ کردند، تنها کسانی که بیش از 18 سال سن دارند، می‌توانند در این انتخابات شرکت کنند.

این در حالی است که سن ‌رأی‌ در انتخابات ریاست جمهوری گذشته، 15 سال بود.

به گفته محمد مدد رئیس مرکز آمار ایران و تأیید کامران دانشجو رئیس ستاد انتخابات، 46 میلیون و 199 نفر واجدین ارائه ‌رأی‌ در این دوره از انتخابات وجود دارد. این در حالی است که در انتخابات ریاست جمهوری گذشته 41 میلیون و 878 نفر واجد ارائه ‌رأی‌ وجود داشت. به این ترتیب با اینکه سن اخذ ‌رأی‌ افزایش یافته است اما باز هم شاهد افزایش 4 میلیون و 321 هزار نفری میزان واجدین ارائه ‌رأی‌ هستیم. بر اساس جدول تفکیکی میزان واجدین شرایط ارائه ‌رأی‌ در 28 استان کشور، تهران با 8 میلیون و 796 هزار نفر بیشترین واجدین شرایط را در خود جای داده است و ایلام با 357 هزار نفر کمترین تعداد را دارد.

 تماشاگران را ببینید و لذت ببرید| www.tamashagaran.ir | برای تمام سنین و سلیقه ها...كلیك كنید تا باور كنید

 پنجشنبه 21 خرداد 1388 | نظرات ()
Blog Skin
Powered by
Abzarak.com